Bolą Cię plecy w trakcie jazdy samochodem? Być może przyczyna leży w tym jak siedzisz lub w Twoim fotelu, który nie jest odpowiednio wyprofilowany. Ergonomiczne siedziska, które są na wyposażeniu samochodów z wyższej półki mają często kilkanaście różnych opcji regulacji, a i tak wcale nie musi oznaczać to wygody. Dlaczego tak jest? Każdy z nas jest inny. Tak jak różnimy się charakterem, tak i ciało każdego z nas jest inne. Oto podstawowe zasady, które pomogą Ci w  bezpieczny i komfortowy sposób przetrwać każdą podróż:

1) Kluczowy jest czas

Pokonując rocznie 25 000 km spędzasz za kierownicą około 500 godzin. Każdy lekarz czy fizjoterapeuta zgodzi się z tym, że nasze ciało potrzebuje ruchu, a najlepszym lekarstwem na ograniczanie bólu pleców jest robienie przerw w trakcie jazdy. Dla jednego będzie to przerwa co godzinę, dla innego co 3. Jeżeli chcesz, aby Twoje ciało cieszyło się jak najdłużej dobrą kondycją, planuj postoje, podczas których urządzisz sobie krótki spacer, wykonasz kilka przysiadów, skłonów, napijesz się łyk wody. Jeżeli podczas podróży czy ćwiczeń odczuwasz ból, rekomendujemy wizytę u fizjoterapeuty, który znajdzie jego przyczynę i dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń.

2) Regulacja odległości fotela od pedałów

Niemal każdy fotel ma regulację odległości od pedałów, by swobodnie nimi operować. Główną zasadą jest, by kolana w trakcie wciskania pedałów do końca były lekko ugięte. Zmniejsza to ryzyko złamania nogi w razie wypadku oraz wywołuje mniejsze zmęczenie przy wielokrotnym wciskaniu np. pedału sprzęgła.

3) Regulacja siedziska

Wysokość siedzenia dostosowujemy indywidualnie, a niestety nie każdy fotel na to pozwala. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, kierowca powinien mieć jak największe pole widzenia. Z kolei dla zdrowia najważniejszym jest rozłożenie ciężaru ciała nie tylko na pośladki. ale i na uda w celu rozłożenia ciężaru ciała na całą powierzchnię siedziska. Aby tak było, dosuń biodra maksymalnie do oparcia i (jeżeli masz taką możliwość) ustaw długość siedziska tak, aby miało kontakt z udami na całej jego długości i kończyło się 2 cm od zgięcia kolan.


4) Regulacja oparcia

Ustawienie kąta pochylenia, które maksymalnie odciąża kręgosłup to takie, w którym Twoje plecy przylegają do oparcia na całej ich długości. Aby tak było, ustaw oparcie pod kątem prostym do siedziska, a jeżeli w tej pozycji czujesz się zbyt bardzo wypchnięty do przodu, pochyl je do tyłu. Najważniejszym jest, aby oparcie nie straciło kontaktu z górnymi partiami pleców. Zwróć uwagę, że siedzisko nie zawsze jest ustawione poziomo do ziemi. 

Takie ustawienie jest bardziej ergonomiczne, ponieważ pozwala odciążyć plecy.

5) Regulacja wysokości pasów bezpieczeństwa

Jest to niezmiernie ważne, a często o tym zapominamy lub nie przywiązujemy do tego wagi. Właściwie zapięty pas bezpieczeństwa spoczywa na obojczyku. Pas nie może  zachodzić na szyję ani bark. Musi dolegać do ciała, więc dociągaj go po zapięciu. Warto przed podróżą zdjąć kurtkę czy marynarkę. W chłodne dni, kiedy nie ma o tym mowy, umieść pas bezpieczeństwa bezpośrednio na brzuchu.

6) Regulacja kierownicy

Nie bez powodu instruktorzy jazdy uczą, w jaki sposób trzymać ręce na kierownicy. Ułożenie ich na górze, jest znaczącym błędem, który w przypadku wybuchu poduszki powietrznej może doprowadzić nawet do złamania ręki. Dłonie na kierownicy w pozycji za kwadrans trzecia mają znajdować się na linii barków. Łokcie ustaw ugięte pod kątem ok. 120°. Nadgarstek prostej ręki powinien opierać się na szczycie kierownicy, bez odrywania łopatek od fotela. Spróbuj również o ¼ obrócić kierownicę. Ręka (na górze kierownicy) – powinna być wyprostowana, bark powinien przylegać do fotela. Poprawisz w ten sposób komfort prowadzenia pojazdu, jak również pozwoli Ci szybciej reagować na zdarzenia na drodze.


7) Regulacja zagłówka

Zagłówek ustaw na wysokości czubka głowy. Jeżeli masz  możliwość zmiany położenia poziomego, ustaw go, aby dolegał do głowy. Chroni to przed niebezpiecznymi urazami szyi przy uderzeniach w tył auta. Popatrz na zdjęcie mężczyzny obok i wyobraź sobie, że w przypadku uderzenia w tył auta może dojść do złamania karku. Tak właśnie było kilka lat temu w mojej okolicy, kiedy dwoje jadących w „maluchu” starszych ludzi zostało uderzonych w tył. Uszkodzenie auta było niewielkie, oni ponieśli śmierć na miejscu, ponieważ ich fotele nie miały zagłówków. Stosowano je wtedy głównie w „elegantach”. 

8) Trzymanie boczne fotela

Właściwe trzymanie boczne poprawia nie tylko samą wygodę jazdy, ale odgrywa również istotną rolę przy wykonywaniu manewrów, zwiększając tym samym bezpieczeństwo jazdy. Najlepiej wyposażone samochody posiadają pompowane poduszki wszyte w boki oparcia, co pozwala dopasować je do szerokości kierowcy. Niestety takie funkcje są białymi krukami na rynku samochodów. 

9) Regulacja podparcia lędźwiowego

Plecy nie mogą  zapadać się w fotelu, jednocześnie muszą mieć stabilne podparcie. Spora część samochodów na rynku ma taką regulację. Warto sprawdzać i regulować to ustawienie. Nie będzie dla nas zaskoczeniem jeżeli okaże się, że ustawienie go maksymalnie do przodu nadal nie zapewni plecom zachowanie ich naturalnej krzywizny lędźwiowej. Pojawiający się ból podczas podróży może wynikać właśnie z tego. Starym sposobem jest umieszczenie pod lędźwiami zwiniętego ręcznika czy kocyka. Niektórzy kierowcy zawodowi stosują w tym celu butelki 1.5l po wodzie. Potrzeba matką wynalazków 🙂

Oczekiwania vs. rzeczywistość

Teorie teoriami, ale trudno jest znaleźć fotel, który będzie odpowiedni do naszej sylwetki. Projektowany przez producentów aut fotel ma być lekki i możliwie uniwersalny, a ciało każdego z nas jest inne. Regulacje jak np. pompowane zagłówki, trzymanie boczne czy podparcie lędźwiowe są niestety rzadkością w samochodach.

Zadbaj o siebie i swoich bliskich

Komfort – to jedno. Bezpieczeństwo – to drugie. Po trzecie – zdrowie. Właściwe ułożenie ciała w fotelu redukuje napięcia mięśniowe spowodowane długą jazdą za kółkiem. 

Nasza wiedza bierze się z doświadczenia i pracy jaką wkładamy w projektowanie naszych produktów, czego efektem jest poduszka na oparcie fotela samochodowego. Zapewnia ona właściwe podparcie plecom i zapobiega zapadaniu się w zbyt miękkim i płaskim oparciu.

Na co dzień przemierzasz setki kilometrów ciężarówką czy busem? System podwójnego trzymania bocznego pozwoli Ci zyskać trzymane boczne fotela. Zapewnia to lepszą kontrolę w wykonywaniu manewrów oraz odciąża kręgosłup lędźwiowy.

Przed jednym ostrzegamy! – Jeśli pozwolisz wypróbować nakładkę pasażerom, tak szybko Ci jej nie oddadzą. Gdyby jednak nasz produkt nie sprostał Twoim oczekiwaniom, gwarantujemy możliwość zwrotu nawet do 30 dni od zakupu.

Szerokości, wygody i bezpieczeństwa. Dbajcie o siebie – tego życzymy!