Newsletter
Dołącz do grona osób, z którymi dzielimy się wartościową treścią dotyczącą Twojego zdrowia i komfortu. My też nie lubimy spamu. Będziemy Ci wysyłać tylko ciekawe treści i bardzo specjalne oferty!
Bezpieczne zakupy
  • Bezpieczne Płatności
  • 60 dni na sprawdzenie towaru
  • Szyfrowane dane i transakcje
Jak siedzieć w samochodzie - właściwa pozycja za kierownicą 0
Jak siedzieć w samochodzie - właściwa pozycja za kierownicą

 

Wszyscy czują się niekomfortowo, jeśli podróżują wystarczająco długo. Jednak ludzie na co dzień zmagający się z dolegliwościami pleców czy bólem szyi odczuwają je po znacznie krótszych okresach czasu. Poznaj zasady, które pozwolą Ci dojechać do celu możliwie wygodnie i bezpiecznie.

 

 

tilt shift lens photography of gold-colored pocket watch

 

Podstawowymi zagadnieniami w tym zakresie są;

 

  • jak długo siedzimy,

  • gdzie siedzimy

  • na czym siedzimy,

  • w jakiej pozycji siedzimy,

 

Przerwy w podróży

 

Pierwszym ze sposobów na ograniczenie bólu pleców podczas jazdy samochodem jest robienie regularnych przerw; im częściej tym lepiej np. 10 minut postoju na każdą godzinę jazdy. Czas ten warto dobrze wykorzystać. Po zatrzymaniu warto zrobić kilka przysiadów, opierając się dłońmi o górną część samochodu robić „pompki”, gdzie nogi znajdują się kilkadziesiąt centymetrów od niego czy ćwiczenia rozciągające. Czekając na zatankowanie paliwa możemy wykonywać skłony czy rozciągać mięśnie łydek stając przednią częścią stóp na krawężniku przy dystrybutorze. Ten czas możemy też wykorzystać na sprawdzenie ciśnienia w oponach.

Realia nie zawsze na to pozwalają. Będąc kierowcą zawodowym czy przedstawicielem handlowym jest się zmuszonym prowadzić auto przez kilka godzin bez przerwy.

 

Czy mój samochód jest dla mnie właściwy?

 

Po pierwsze - musisz próbować prowadzić samochód, który jest odpowiedni dla Ciebie. Jeśli masz powyżej 190 cm wzrostu to np. Alfa 159 czy Mini Cooper nie są dla Ciebie właściwymi samochodami. Przy najniżej ustawionym fotelu głowa będzie ci niemal ocierała o dach, przez co będziesz siedzieć skulony, a przy dachowaniu jest większe ryzyko nieszczęścia. Ponadto wiele samochodów posiada nisko umieszczoną górną krawędź przedniej szyby, przez co musimy wychylać się do przodu np. stojąc przed sygnalizacją świetlną.

man in red car

Z kolei niskie osoby mogą mieć problem z widocznością w samochodach, które mają wysoko uniesione dolne krawędzie szyb bocznych i przedniej. Pomocnymi w takich sytuacjach może być np. umieszczenie poduszki na siedzisku.

 

Czy samochód został zaprojektowany z myślą o Tobie?

 

Większość samochodów nie jest zaprojektowana dla prawidłowej pozycji siedzącej (niestety). Brakuje w nich podłokietników, odpowiednio wyprofilowanego oparcia czy regulacji wysokości kierownicy. To samo tyczy się regulacji wysokości oraz oddalenia od głowy zagłówków, wysokości pasów bezpieczeństwa. Jednocześnie są też takie, gdzie znajdziemy szeroki wachlarz regulacji pomagający w znalezieniu możliwie dobrej pozycji za kierownicą. Ważna jest też długość siedziska. Przy dosuniętych biodrach do oparcia fotela odległość pomiędzy zgięciem kolana a przednią krawędzią fotela powinna wynosić ok. 2 cm.

 

man riding on auto rickshaw

 

Jak prawidłowo dopasować siedzenie kierowcy

 

1. Dosuń biodra do oparcia fotela, aby nie zsuwać się z niego.

 

2. Oparcie fotela pochyl o 10 - 20 stopni do tyłu od ustawienia w pozycji pionowej.

 

Prawidłowa pozycja za kierownicą

 

3. Ustaw kierownicę, aby trzymając ją oburącz łokcie pozostały ugięte pod kątem ok. 120°.

Plecy mają przylegać do oparcia niemal po barki.

 

4. Nadgarstek prostej ręki powinien opierać się na szczycie kierownicy bez odrywania łopatek od fotela.

 

5. Dłonie na kierownicy w pozycji za kwadrans trzecia mają znajdować się na linii barków.

 

person holding vehicle steering wheel

 

6. Dopasuj wysokość fotela, abyś patrzył na drogę wprost przed siebie i pozostawiając min. 10 cm

przestrzeni od głowy do dachu.

 

7. Zagłówek ustaw na wysokości szczytu głowy. Chroni to przed urazem szyi przy uderzeniach w tył.

 

8. Pas bezpieczeństwa ma spoczywać na obojczyku. Nie może on zachodzić na szyję czy bark i musi dolegać do ciała. Zdejm kurtkę czy marynarkę.

 

9. Dolne partie kręgosłupa muszą mieć solidne podparcie i nie mogą zapadają się w oparciu. Większość foteli posiada zbyt płaskie albo nadto miękkie oparcia.

Właśnie po to powstała Nakładka na oparcie fotela samochodowego Ergosmile. Zapewnia ona właściwe podparcie pleców, co pozwoli Ci na przyjemniejszą podróż.

 

10. Noga w kolanie przy wciśniętym do końca pedale sprzęgła oraz gazu ma pozostać lekko ugięta.

two person riding vintage coupe

 

Celem każdego kierowcy jest dojechanie z punktu A do punktu B w sposób bezpieczny. Naszą intencją było pokazanie Ci co robić, abyś w punkcie B wysiadł z samochodu w możliwie najlepszej kondycji zbliżonej do tej z punktu A.

 

 

Zdjęcia; https://unsplash.com/ 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl